Micro learning – szkolenia metodą małych kroczków
We współczesnym świecie poszukiwanie, weryfikowanie i przyswajanie informacji jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w niemal każdym przedsięwzięciu, tak zawodowym, jak i prywatnym.
Wielość źródeł informacji, mechanizmów ich klasyfikowania oraz przesycenie czasem trudno rozpoznawalnymi materiałami marketingowymi, połączone z coraz mniejszą ilością czasu wynikającą ze zwiększonej ilości zadań, czy utrudnieniami mającymi źródło w urbanizacji powoduje, że zarówno wiedza na temat przyswajania informacji, jak i narzędzia umożliwiające tworzenie oraz realizację szkoleń e-learningowych bardzo szybko ewoluują.
Zgodnie z obowiązującą w produkcji i logistyce zasadą „Just in time” Odbiorcy potrzebują informacji niezbędnych im do wykonywania określonych zadań dokładnie w momencie, kiedy są im one potrzebne oraz dokładnie w takiej formie, jaka jest im potrzebna. Oznacza to, że tworzenie materiałów i organizowanie szkoleń dostępnych w określonym z góry terminie, zawierających szczegółowo i horyzontalnie przedstawioną tematykę coraz mniej przystaje do realnych oczekiwań Użytkowników. W takiej sytuacji zastosowanie e-learningowych rozwiązań jest wyborem idealnym.
Naprzeciw tym zmianom wychodzi idea micro szkoleń, czyli tak zwany micro learning. To właśnie nic innego jak szkolenia e-learningowe dostępne w dowolnej chwili, zawierające zwięzłe, krótkie i bardzo konkretne informacje.
BCIM e-learning jest jednym z pionierów metody stosującej micro learning na rynku. Nasze rozwiązania w pełni realizują założenia idei szybkiego, powszechnego i łatwego dostępu do konkretnych informacji.
Oferowana przez nas platforma LMS zaprojektowana została tak, by z jednej strony dawać możliwość korzystania z dowolnych materiałów szkoleniowych (np. filmików na YouTube, linków do ciekawych stron, czy arkuszy MS Excel zawierających konkretne rozwiązania), a z drugiej strony ułatwić tworzenie szkoleń z zachowaniem wszystkich zalet zarezerwowanych dla standardowych treści e-learningowych (materiałów przygotowanych zgodnie ze standardem SCORM czy Tin Can) takich jak raportowanie postępów w nauce, testy etc.
Różnorodność możliwych do wykorzystania materiałów e-learningowych pozwala nie tylko na lepsze dostosowanie się do oczekiwań Użytkowników, ale również znaczące zwiększenie efektywności czasowej i ekonomicznej, jaką zapewniają szkolenia e-learningowe (nie ma potrzeby tworzyć prezentacji SCORM tam, gdzie wystarczy link do ciekawego artykułu).
Takie podejście pozwala na zupełną zmianę sposobu postrzegania e-learningu. Dzięki niemu można dostarczać Użytkownikom krótkie, treściwe i ciekawe szkolenia wtedy, kiedy ich potrzebują w oderwaniu od sztywnych programów edukacyjnych. Możliwe jest zatem dostarczanie bardzo zindywidualizowanych i zdywersyfikowanych źródeł wiedzy, co pozwala na przełamanie dwóch podstawowych barier rozwoju rozwiązań e-learningowych: motywacji do szkolenia (dzięki dostarczaniu tylko tej wiedzy, która jest Użytkownikowi potrzebna) oraz nudy (dzięki temu, że szkolenia e-learningowe skrócone są do absolutnego minimum).
Głęboko wierzymy, że Micro Learning to przyszłość e-learningu.